Sastamalan Citymarketin kassalla pyydetään kaikkia asiakkaita avaamaan kassinsa.
Kauppias perustelee avaamiskäytännön. Hän sanoo, että näpistykset ja varkaudet syövät puoli prosenttia liikevaihdosta. Niinpä avaamisessa on kyse yhteisestä hyvästä, sillä mitä enemmän näpistyksiä saadaan karsittua, sen parempi kaikille.
Kauppias sanoo, että hän on maksanut jokaisen kaupasta löytyvän tavaran. Siksi hän kokee varastamisen "samalla tavalla kuin kuka tahansa muukin".
Kauppiaan perustelut ovat loogisuudessaan moitteettomat.
Pitäköön kuitenkin puoletprosenttinsa. Varmaan suostuisin avaamaan kassini, mutta vain yhden kerran. Siihen kauppaan minua ei saataisi toista kertaa.
En siedä sitä, että minua pidetään mahdollisena varkaana.
Luottamus on niin korvaamaton arvo, että siitä kannattaa maksaa - vaikkapa tuon puoli prosenttia. Mikä kontrollissa voitetaan, se ilmapiirissä hävitään.
Periaatteeni on, että pienestä riskistä huolimatta ihmiseen kannattaa luottaa, ellei toisin todisteta eikä tapaus näytä aivan ilmeiseltä huijaukselta. Tämän mallin mukaan olen elänyt ja uskon olevani vahvasti voitolla. Luottamuksesta tulee iloinen mieli.
1 kommentti:
Itseltä katsottiin laukku kassan jälkeen sunnuntaina n.18.00.
Siviliiasuinen mies odotti minua siinä .en ostanut siitä kaupasta mitään. Sen verran suivaannuin, että katsoin netistä kaupan liikevoiton kehityksen se olikin pienentynyt kymmeniä prosentteja.
Lähetä kommentti